Redactor: Elena Cioina

Mai mulți pacienți, care se tratau la Spitalul Municipal de Bălți, ar fi fost iradiați în timpul investigațiilor cu raze „X”. Aparatul folosit de medici este foarte vechi și nu avea autorizație de funcționare. Constatarea aparține procurorilor care au efectuat investigații la această instituție medicală. Potrivit acestora, secția imagistică medicală (radiografie) folosește o instalație cu raze X – Roentgen TA-02 veche din 1989.

Procurorii spun că secţia imagistică medicală (radiografie), în care se află cabinetul de radioterapie, nu avea acreditările necesare, aparatul utilizat fiind produs acum 28 de ani, nu deţinea Certificat de securitate şi nu era verificat metrologic.
Deși administrația sitalului știa despre aceste abateri, scrie în comunicatul Procuraturii Generale, a permis activitatea ei, iar pentru a legaliza şi justifica activitatea, a solicitat şi primit de la Centrul Municipal de Sănătate Publică Bălţi autorizaţia sanitară de funcţionare.

În consecință, mai mulți pacienți ar fi fost fost iradiați, după ce au efectuat investigații deradiografie. Aceștia s-au ales cu arsuri pe corp din cauza razelor roengen.

Procurorii au dispus stoparea funcţionării Instalaţiei cu raze „X” şi au iniţiat urmărirea penală „atât pentru încălcarea din neglijenţă de către medic a regulilor şi metodelor de acordare a asistenţei medicale, cât şi în privinţa factorilor de decizie din cadrul Spitalului Clinic Municipal Bălţi şi ai Centrului Municipal de Sănătate Publică Bălţi pentru acţiuni care depăşesc în mod vădit limitele drepturilor şi atribuţiilor acordate prin lege”.

Pentru astfel de infracţiuni, legislaţia prevede închisoare de la 6 la 10 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 10 la 15 ani.

Vom reveni cu o reacție din partea administrației Spitalului pe parcursul zilei. 

 

  Articole relaționate:

Schimbare de manageri la Bălți. Cel mai mare spital din țară are un nou director, fost angajat al CNAM 

Un medic din Bălți, condamnat la închisoare pentru malpraxis. Acesta ar putea achita despăgubiri de peste 300 de mii de lei rudelor victimelor 

Un medic din Bălți, declarat vinovat pentru malpraxis. Copilul a murit de septicemie la scurt timp după operație. Ce trebuie să știe doctorii