Autor: Sorina Bujarov
Comisia Națională de Integritate (CNI) a clasat cazul lui Vasile Pascal, directorul interimar al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină. Acesta era suspectat de conflict de interese, din cauza faptului că are mai multe rude în subordine. Membrii Comisiei și-au motivat decizia prin faptul că activitatea lui Vasile Pascal în calitate de director interimar nu s-a intersectat cu cea a rudelor sale subalterne. Paradoxal, însă într-un caz similar acestuia CNI a emis o cu totul altă decizie. Cei drept, e vorba despre un doctor de la țară, și nu de un funcționar înalt din Sănătate.
Directorul interimar al CNAM este în același timp tată, socru și cuscru pentru mai mulți subalterni de-ai săi. Aceștia dețin funcții de șefi de direcții și se subordonează direct lui, lucru care contravine, în acest caz, normelor legale.
Deși admit că Vasile Pascal ar fi putut să influențeze angajații Companiei să ia decizii în favoarea rudelor sale, membrii Comisiei de Integritate au decis clasarea, precizând că în perioada de când ocupă funcția de director interimar, activitatea lui Pascal nu s-ar fi intersectat cu cea a rudelor subalterne.
„Actele prezentate de către dumnealui arată că deciziile ce țin de angajarea rudelor sale aparține domnului Mircea Buga, el atunci fiind directorul instituției. Deciziile ce țin de concedii, oferirea unor premii au fost semnate tot de Buga, în perioada cat a condus Compania. În ceea ce ține de acțiunile de control asupra funcției pe care o deține feciorul domnului Pascal, acest lucru intră în responsabilitățile domnului Iurie Osoianu, nu ale lui Pascal. Cât despre soția feciorului lui Pascal, ea este în concediu de maternitate. Ipotetic, el ar fi putut să influențeze angajații care au efectuat la modul practic evaluările, premierele rudelor sale. Dar Comisia a decis clasarea cazului, Nu ține de competența mea să spun contrariul”, a precizat Sergiu Roșca, inspectorul CNI care s-a ocupat de controlul asupra lui Vasile Pascal.
█ Director, tată și socru. Directorul adjunct al CNAM, aflat în conflict de interese
Sergiu Roșca a mai adăugat că verificările inițiate de CNI s-au axat în special pe acțiunile admise de Vasile Pascal care ar fi favorizat într-un fel sau altul rudele sale. „Ne-am axat anume pe acțiunile care ar presupune anumite favoruri ce țin de concedii, premii, tabelul de pontaj, rezultatele evaluărilor anuale. Domnul Pascal nu a participat personal la luarea unor decizii legate de aceste acțiuni, față de rudele sale”, a explicat Sergiu Roșca. Inspectorul însă a admis că, deși directorul interimar CNAM nu a efectuat personal astfel de acțiuni, acesta ar fi putut influența pe alți responsabili din cadrul Companie să aibă o atitudine preferențială față de rudele sale.
Paradoxal, însă într-un caz similar unde directorul are în subordine o rudă, CNI a constatat conflict de interese. Este vorba despre Elena Plăcintă, directorul interimar al Centrului de Sănătate din satul Sofia, raionul Drochia care și-a angajat soțul în calitate de medic în instituția pe care o conduce.
În acest caz CNI nu a lăsat loc de interpretări și a decis că Elena Plăcintă se află în conflict de interese atunci când a semnat ordinul de angajare a soțului și nu a anunțat Ministerul Sănătății despre acest lucru. Elena Plăcintă s-a justificat, spunând că nu a ocupat niciodată o funcție de conducere și nu știa despre regulile la angajarea personalului.
█ Riscă amendă de mii de lei, pentru că și-a angajat soțul în instituţia medicală pe care o conduce
Vom aminti că CNI s-a sesizat în ambele cazuri încă în vară. Despre un eventual conflict de interese al lui Vasile Pascal și rudele sale de CNAM Sănătate INFO a scris încă în luna iulie. Acesta este angajat al instituției din anul 2003, iar de la începutul lunii martie este director interimar, mai exact după ce Mircea Buga a fost numit ministru al Sănătății.
Potrivit Legii cu privire la conflictul de interese, acesta apare atunci când „exercitarea atribuţiilor funcţiei deţinute poate fi influențată necorespunzător și poate crea abateri de la îndeplinirea obiectivă şi imparţială a obligaţiilor şi responsabilităţilor ce revin potrivit legii” persoanei cu demnitate publică și persoanelor care cad sub incidența legii, în interes personal. La rândul său, interesul personal este precizat ca fiind orice interes în raport cu persoanele apropiate. Acestea pot fi – soțul, soția, părinți, copii, frați, surori, bunici, nepoți, mătuși și unchi.
█ Articole relaționate:
Cine „va sta pe sacul cu banii” din medicină. Vom avea director general sau interimar la CNAM?